Zdarza Ci się podczas zawziętej pracy Twojego dziecka nad jakimś rysunkiem lub budowlą z klocków, rzucić pełen zachwytu tekst w stylu: „Jaki piękny rysunek/budowla?”. Zupełnie niepotrzebnie. Taki komentarz tylko rozprasza Twoją pociechę i przekierowuje uwagę na to, jak wykonuje swoją pracę. A to już jest najzwyczajniejsze w świecie ocenianie, którego powinniśmy się wystrzegać jak ognia. Nadrzędna zasada chwalenia mówi, że nie zawsze jest ono pożądane. Kluczowe jest też zwrócenie uwagi, nie na to jak często chwalimy, tylko w jaki sposób to robimy. Niestety uznanie, które staramy się wyrazić w stosunku do naszych dzieci, nie należy do najprostszych zadań. A szkoda – przynajmniej w tej kwestii byłoby nam łatwiej funkcjonować.

CHWALENIE TO NIE TAKA PROSTA SPRAWA

Któż by pomyślał, że zwykłe pochwały i wyrazy uznania mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Kolejna pułapka pomyślisz. Cóż, źle wyrażona aprobata, może prowadzić nawet do rezygnacji z tego co dziecko robiło.

BĄDŹ ŚWIADOMY

Usystematyzujmy, więc naszą wiedzę na temat pochwał. Słusznie wydaje nam się, że są bardzo potrzebne, budują wiarę we własne siły, wskazują na mocne strony i dodają pewności siebie. Problem w tym, że nieumiejętnie wyrażone mogą narobić niezłego bałaganu. Mniej więcej takich rozmiarów jak rozgardiasz w pokoju Twojego dziecka pozostawiony po przedniej zabawie. Pozwólmy więc sobie na poszerzenie naszych horyzontów o bardzo ważne punkty dotyczące wyrażania naszej aprobaty w stosunku do najmłodszych. I zapamiętajmy, iż chwalenie w formie oceny może mieć następujące skutki:

  • Zwraca uwagę na słabe strony, zamiast na te mocne. Dziecko myśli: „Nie jestem wcale taka fajna. Przed chwilą wcale mi się to nie udawało”.
  • Podważa szczerość intencji osób, które nas chwalą. „Czy on na pewno tak myśli? Może mówi tak, żeby mnie pocieszyć”.
  • Pochwała może zostać odebrana jako lekceważenie. „Chyba nie było warto wkładać w to tyle pracy. Nawet nikt tego nie zauważył”.
  • Może również być postrzegana jako zagrożenie. „A co jeśli nie zrobię tego znowu tak dobrze?”

Jednak często zdarza się sytuacja, w której dziecko przybiega i pyta: „Mamusiu! Ładnie narysowałam?” I co teraz począć? Jak odpowiedzieć, żeby nie ocenić i nie wydać osądu? Przejdź do narzędzi, a znajdziesz tam odpowiedź na wszelkie trapiące Cię wątpliwości.

NARZĘDZIA

04/08/2019

Opisz wysiłek

Przechwalenie dziecka to naprawdę poważny problem, który wynika ze źle wyrażonej aprobaty. Pochwała to wciąż niedoceniane narzędzie, które nieodpowiednio wyrażone może przynieść odwrotny do oczekiwanego […]
07/07/2019

Opisz wpływ, jaki działanie dziecka wywarło na innych

Nie ma co kryć. Lubimy, kiedy nasze dzieci są miłe, grzeczne, pomagają innym i wyrastają na dobrych ludzi. To zupełnie normalne i zdrowe podejście każdej […]
19/05/2019

Opisz to, co widzisz

Choć wyrażanie pochwał i uznania kryje wiele pułapek, pierwsze narzędzie do tego służące naprawdę jest bardzo proste. Musimy jedynie przestawić się z trybu oceniania. OPISZ […]